Enhedslisten sparker valgkampen til europaparlamentet i gang

Der afholdes valg til EU-Parlamentet d. 26 maj 2019.

Enhedslisten er for første gang opstillet og opstiller på partiliste.

Fra lørdag d. 4. maj kl. 12. var det lovligt at sætte valgplakater op – og det har Enhedslisten gjort til den store guldmedalje.

Tak til alle de seje aktivister, som hjalp med at pynte byen og landsbyerne op!

Vi opfordrer til at gå på opdagelse der hvor du bor og se hvor mange forskellige Enhedsliste-plakater du kan finde.

Vi stiller op til parlamentet for at kæmpe sammen med resten af den europæiske venstrefløj for rød-grønne løsninger på de store grænseoverskridende problemer, som Europa og verden står overfor. På samme måde, som vi gør hver dag i Folketinget, kommuner, regioner og i bevægelserne.

I Enhedslisten har vi et valgprogram, hvor du kan læse om vores rød-grønne mærkesager til det kommende valg. Læs hele programmet.

denne side kan du læse mere og finde svar på alle de spørgsmål vi typisk får omkring vores EU-politik.

Her er Enhedslistens kandidater til valget d 26. maj:

  1. Nikolaj Villumsen, Herlev, Email: Nikolaj.villumsen@ft.dk (Hele landet)
    2. Eva Flyvholm, Holbæk, Email: Eva.flyvholm@ft.dk (Hele landet)
    3. Eva Milsted Enoksen, København, Email: eenoksen@hotmail.com (Hele landet)
    4. Jakob Nerup, Frederiksberg, Email: Jakob.nerup@ft.dk (Hele landet)
    5. Sabrina Louise Christiansen, Esbjerg, Email: sabrinac@live.dk (Region Syddanmark)
    6. Torsten Ringgaard, Mariager Fjord, Email: torsten@torsten-ringgaard.dk (Region Midtjylland, Region Nordjylland)
    7. Freja Lynæs Larsen, Næstved, Email: fllar@naestved.dk (Region Sjælland)
    8. Rasmus Vestergaard Madsen, Aarhus, Email: rasmusv@enhedslisten.dk (Region Midtjylland)
    9. Inger V. Johansen, København, Email: inger.v.johansen@macinfo.dk (Region Hovedstaden)
    10. Frederik Werner Kronborg, Odense, Email: frederik.w.kronborg@gmail.com (Region Syddanmark)
    11. Maja Albrechtsen, Aarhus, Email: majawolffalbrechtsen@live.com (Region Midtjylland, Region Nordjylland)
    12. Tobias Clausen, København, Email: tobias.clausen@ft.dk (Region Hovedstaden)
    13. Jeppe Studtmund Andersen, København, Email: jeppe.studtmund.andersen@gmail.com (Region Midtjylland)
    14. Henning Hyllested, Esbjerg, Email: henning.hyllested@ft.dk (Region Syddanmark)

Skal du bruge en kandidat til et debatmøde eller lignende, kan du kontakte kandidaterne direkte ved at skrive til deres e-mail. Du kan også skrive til os på EP-debatter@enhedslisten.dk så svarer vi dig hurtigst muligt.